زیرسازی محل قرارگیری و نصب مخزن

بعد از تعیین حجم و انتخاب مخزن مناسب خود ، بهتر است محل نصب آن را از قبل انتخاب و آماده سازی کرده باشید. همچنین برای انتخاب محل نصب ، باید تمامی ورودی ها و مسیر ها را تا محل نصب مخزن اندازه گیری کرده تا از امکان پذیر بودن انتقال منبع آب به محل نصب مطمئن شوید. سطح زیرین مخزن باید مستحکم و صاف ، تراز و یکدست ، بدون شیب و بدون هیچگونه پستی و بلندی باشد. در غیر این صورت ، نصب مخزن روی پایه یا سطح نا مناسب می تواند به مرور زمان به مخزن شما آسیب برساند.

دور نگه داشتن مخزن از آتش ، مواد گرما زا و الکتریسیته

در هنگام نصب مخزن آب دقت کنید که در اطراف و نزدیکی آن ، شعله آتش یا جریان الکتریسیته وجود نداشته باشد. چرا که این دو می‌توانند بر روی طول عمر محصول تاثیر گذاشته و عملکرد آن را با مشکل رو به رو کنند. پس بهتر است فضایی جداگانه و امن برای نصب مخزن آب پلی اتیلن خود در نظر بگیرید.

یکدست بودن محل نصب مخزن

در صورت نیاز به افزایش ارتفاع محل نصب ، به هیچ عنوان زیر پایه های مخزن آجر و یا هر وسیله دیگری قرار ندهید. این کار یکی از اشتباهات متداولی است که برخی انجام می دهند و به طور جدی  می تواند باعث آسیب رساندن به مخزن و بروز ترک و نشتی در آن شود. برای افزایش ارتفاع باید به چند نکته توجه داشت:

  1. نیاز است تمام سطح زیرین مخزن به صورت کاملا یکدست بر روی پایه یا وسیله دیگری قرار داده شود.
  2. سازه ای که برای نصب مخزن در ارتفاع استفائه می شود ، باید استحکام و مقاومت خوبی داشته باشد تا مشکلی برای نگهداری وزن منبع پیش نیاید.
  3. سازه مورد نظر ، باید به نوعی طراحی شده باشد که بتواند از مخزن درون آن محافظت کند.

جلوگیری از برخورد اشیاء تیز ، برنده و داغ

تمامی مخازن شرکت رادمهرپلاست استانداردهای لازم به منظور مقاومت و طول عمر بالا را دارند. اما اگر آسیبی به طور مستقیم به مخازن وارد شود ، آنها را از شرایط گارانتی خارج می کند. به همین دلیل ، ضروری است که مخازن در مجاورت اجسام تیز، برنده و داغ قرار نگیرند و از برخورد مخازن با آنها جلوگیری شود.

بسته بودن درب مخازن هنگام استفاده

یکی دیگر از مزایای مخازن پلی اتیلن ، جلوگیری از ایجاد و رشد جلبک است. اما اگر درب مخازن به طور کامل بسته نشده باشد ، احتمال ورود اکسیژن و نور به داخل مخزن وجود دارد و در همین راستا احتمال جلبک زدن نیز وجود خواهد داشت. بنابراین در حین استفاده از مخزن ، در تمام مدت درب مخزن را بسته نگه دارید.

حمل و نقل مخازن

در هنگام حمل و نقل مخازن خالی ، مطمئن شوید امکان افتادن مخازن از وسیله نقلیه وجود ندارد و اگر وجود دارد ، آنها را با طناب به جایی مهار کنید.

نصب اتصالات روی مخزن

ویژگی بسیار مثبت مخازن پلی اتیلنی آب ، منعطف بودن آن در نصب اتصالات روی بدنه است. در واقع نصب هرگونه اتصالات استاندارد روی مخزن ، با رعایت اینکه به بدنه آن فشاری وارد نشود ، مشکلی ندارد. اما توجه داشته باشید که در هر قسمتی از مخازن و وان‌های پلی اتیلن نمی‌توان اقدام به سوراخکاری یا نصب اتصالات با سایزهای مختلف کرد. لذا اتصالات ورود و خروج سیال را ، الزاما در محل پش بینی شده روی مخزن نصب کنید.

همچنین در صورت نصب پمپ ، بهتر است از لوله های منعطف استفاده نمایید تا وزن لوله ها به دیواره مخزن و اتصالات آن وارد نشود. در صورت استفاده از سایر لوله ها حتما باید برا لوله ها ، تکیه گاه های مناسب در نظر گرفته شود. عدم توجه به این موضوع باعث میشود در طولانی مدت ، از محل اتصالات مخزن آب ، نشتی رخ دهد. همینطور قطر اتصال ورودی و لوله خروجی از مخزن باید برابر یا بیشتر از ورودی پمپ آب باشد.

بزرگتر بودن کفِ محل نصب

در مراحل اولیه نصب مخزن ، متدکر شدیم که زیرسازی و محل قرارگیری مخازن اهمیت بالایی دارند زیرا در صورت تراز نبودن و مناسب نبودن محل نصب ، ممکن است مخزن در طولانی مدت دچار آسیب و خرابی شود. یکی دیگر از نکات مهم محل نصب ، بزرگتر بودن کفِ محل نصب یا سکوی نصب مخزن است. اندازه این محل یا این سکو باید بزرگتر از سطح تحتانی مخزن باشد و ترجیحا بهتر است از بتن آماده شود. ابعاد فونداسیون نیز باید حداقل ده درصد از ابعاد جاگیری مخازن بزرگتر باشد.